FOTOGRAFIJA : sve što bi fotograf trebao imati na umu
FOTOGRAFIJA – Ono što bi svaki fotograf trebao imati na umu tijekom bilo kakvog profesionalnog angažmana
Kada ste na nekom snimanju na otvorenom prostoru ili fotkate vani, trebate biti spremni na sve. Naime, ne postoji nikakav scenarij ili plan. Uvijek postoji onaj famozni faktor x koji se pojavi u naj nezgodnijem trenutku. Kada shvatimo usred snimanja da nešto fali. Zato je važna dobra priprema i MASTER PLAN koji će pokriti većinu osnovnih stvari i poneko iznenađenje.
Pod osnovnu opremu podrazumijeva se da da ste napunili SVE baterije i spremili ih u vašu torbu. Baterije od foto aparata i bljeskalice trebaju biti namontirane i provjerene da li bljeskalica i fotoaparat rade. Da li je memorijska kartica u fotoaparatu i da li je prazna. (Vjerujte, kad već dođete na snimanje, ukoliko nemate i računalo sa sobom, puna memorijska kartica fotografija zadaje glavobolju. Pogotovo ako nisu prebačene fotke sa prethodnog snimanja.) Da li imate sa sobom i dopunsku memorijsku karticu i baterije… Da ne bi bilo da u torbi fali nešto od osnovnih sredstava za rad. U ovoj fazi je dobro i razmisliti da li je prijenosno računalo i/ili tablet potrebno. Sve lijepo složiti u omiljenu torbu ili ruksak za opremu i čekirati…
Osim osnovne opreme trebate razmisliti i o slijedećoj dodatnoj opremi koja vas može izvući iz neke nepredviđene situacije. Umanjiti negativan efekt faktora x tzv. „Murphyjev zakon“…
BACKUP (ZAMJENSKI) FOTOAPARAT (slična fotografija)
Sve ostalo što nosite sa sobom nije važno koliko vaš fotoaparat, odnosno „fotić“. Daleko je najvažniji dio profesionalne opreme koji trebate imati sa sobom. Ako vaš fotoaparat zašteka usred fotografiranja, rezervni fotoaparat će Vam spasiti ostatak snimanja. Snimaje bi trebao proći bez problema i glatko. Ukoliko je zamjenski fotoaparat „sličan“ originalnom, u većini slučajeva nit se ne primijeti da je oprema „zaštekala“. Npr. Ukoliko je vaš osnovni fotoaparat DSLR CANON EOS 5D a zamjenski EOS 500D, većina neće ni primijetiti razliku. Ukoliko je vizualna razlika očita, uvijek prolazi priča o različitim aparatima za različite namjere, objektivima, senzorima, bljeskalicama…
KRPICA OD MICROFIBRE (fotografija “bez mrvica”)
Obavezno u svojoj fotografskoj torbi trebate imati nekoliko krpa i krpica od mikrofibre. Microfiber tkanina najbolja je za čišćenje prašine, prljavštine i mrlja sa objektiva i ekrana. Između ostalog, uvijek je dobro imati i jednu „običnu mikrofibra krpicu za čišćenje naočala“. Osim što će opremu održavati čistom, vrlo dobro dođe i u situacijama kada se treba omotati neki manji predmet. Čuva da se ne ogrebe ili ne uništi u torbi pogotovo u ruksaku od fotoaparata.
PUMPICA ZA ZRAK
Kao što je krpica od mikrofibre idealna za čišćenje tako je pumpica za zrak idealna za propuhivanje. Ispuhuje nečistoće i prašinu iz unutrašnjosti fotoaparata. Upotrebom krpice ili štapića može se oštetiti, ogrebati senzor ili nešto slično. Isto tako zrakom se mogu ispuhati nečistoće iz malih utora na fotoaparatu ili objektivu. Nikako ne bih preporučio ispuhivanje puhanjem jer uvijek postoji mogućnost da i kapljice pljuvačke dospiju na foto opremu. Pogotovo ako su usta suha. Nakon ispuhivanja microfiber krpicom uklonite ostatke prašine.
KIŠOBRAN / KABANICA (forografija “bez neželjenog bokeh” efekta)
Uvijek postoji mogućnost da usred snimanja padne kiša ili snijeg. Zato uvijek u fotografskoj torbi trebala bi biti kabanica i zaštita za fotoaparat. Profesionalna zaštite za fotoaparat može biti vrlo skupa i nezgrapna. Umjesto ne za prvu pomoć može poslužiti i vrećica za smeće. Kroz nju se provuče fotoaparat i objektiv i stegne se sa gumicom za kosu ili sa gumicom za domaćinstvo (lastik).
Naravno, ako lagano pada kiša i ne puše vjetar, kišobran je idealno rješenje, dok je kabanica za sve ostale uvijete. Ukoliko kabanica ima rukave, fotoaparat i objektiv možete provući kroz rukav. Leđa kabanice možete staviti preko glave tako da se možete zaštiti i sami protiv kiše. U principu, najprije se zaštiti oprema, tek onda fotograf. U ovom slučaju vrećica za smeće može poslužiti i za zaštitu i zamatanje fotografske torbe. Zato uvijek nekoliko vrećica u torbu tijekom cijele godine. Ne zauzima mnogo mjesta ali spašava opremu….
VIŠENAMJENSKA KLIJEŠTA/NOŽIĆ I LJEPLJIVA TRAKA (fotografija sa dugom ekspozicijom)
Kada ste na snimanju fotografija na otvorenom, nikad ne možete pretpostaviti što može poći po zlu. Kakve sve prepreke mogu naići. Višenamjenska kliješta/nožić (Švicarac) dobro će doći. Ako treba nešto izrezati, smanjiti ili popraviti, zategnuti neki vijak ili sl. Po riječima profesionalnih fotografa univerzalna ljepljiva traka je isključivo „GRAFFERS TAPE“. Nikako kod nas puno poznatija i povoljnija „DUCT (DUCK) TAPE“. Naime GRAFFERS ne ostavlja ljepilo nakon upotrebe. Idealna je za privremene instalacije kao što je ljepljenje reflektora, kišobrana i kabela u studiju. Postavljanja oznaka za fotografiranje također. DUCT TAPE preporučuju za trajne „popravke“ npr. Za trajno ljepljenje kabela za stalak bljeskalice. Nikad ne znate što vas može snaći. Dobro je imati i oba koluta ljepljive vrpce.
LOKOT ZA TORBU
Fotoaparati i objektivi vrijede ponekad cijelo malo bogatstvo. Da ne spominjem fotografije i filmove spremljene na memorijskom karticama. Diskovima i/ili prijenosnom računalu i tabletu. Razumljivo je da ne želite uvijek svoju fotografsku torbu nositi sa sobom. Poprilično teška pa ćete ju negdje ostaviti. Ili dati nekome na čuvanje dok fotografirate neki event ili događaj. Ne mora značiti da će netko „prčkati“ po vašim stvarima. Ali… sve je to i previše vrijedno da se ne bi zaštitilo makar i malim priručnim lokotom sa šifrom. Čisto da damo do znanja da to nije za svačije oči…
POSJETNICE
Profesionalni fotografski angažmani mogu privući pozornost posjetitelja i nikada ne znate koga možete susresti za neki posao. Mnogi ljudi su zainteresirani za profesionalne fotografija za različite angažmane bilo to vjenčanja, rođendani, portreti, krstitke ili neki drugi događaj. Pobrinite se da uvijek pored sebe imate posjetnicu koju možete dati zainteresiranim strankama. Da vam se slučajno ne desi da propustite priliku za posao. Isto tako možete si pripremiti i neku vrstu ugovora o fotografiranju. Tamo će biti vaši podaci a stranka će potpisati da vam dopušta da koristite te fotografija u svoje promotivne svrhe. Tako imate dopuštenje za objavljivanje fotografija u svoje promo svrhe. S druge strane ta osoba ima vaše kontakt podatke.
NA FOTOGRAFIRANJU NE KONZUMIRAJTE ALKOHOL (da fotografija bude fotografija)
Ovo možda ne bih trebao ni pisati. Ako se uzme u obzir činjenica da dosta fotografa fotografira vjenčanja i/ili klubove onda bi ovo trebalo biti pravilo. Svakako bilo da ni pod kojim uvjetima ne bi trebali prihvatiti alkoholna pića od nikoga. Ne samo zbog toga što to izgleda dosta neprofesionalno nego i alkohol može umanjiti vašu kvalitetu. A tako i kvalitetu fotografija. Iznimka bi možda mogla biti na kraju večeri kad završite sa poslom, ali samo ako ne vozite…
NE DOPUSTITE KLIJENTIMA DA SAZNAJU ZA TEHNIČKE PROBLEME
Kad već dobijete posao ne dozvolite si taj luksuz da imate tehničkih problema. Klijenti su sami po sebi više-manje jako zahtjevni. Čim vide da vi imate nekih problema i da sve ne teče kako treba hvata ih panika. Stvaraju vam dodatni stres. Znajući da oprema ne radi kako treba i sami sebi stvarate presing i pritisak. Najvjerojatnije ćete zabrljati posao i neće biti dobra fotografija. Umjesto toga smirite se i razmislite kako dalje. Neka rješenja ste već pročitali. Pogledajte u svoju fotografsku torbu ili ruksak, sigurno ćete nešto pronaći… Nema samo Sport Billy čudesni super sag…
NE KORISTITE NEPROFESIONALAN NAČIN KOMUNIKACIJE
Iako Vam se kao ideja može činiti OK. Koristiti casual, odnosno ležeran način komunikacije koji može dovesti i do nekih ležernijih fotografija. Ne smijete zaboraviti da ste vi tu poslom. Ne zadovoljstvom i neprikladno je sa klijentima razgovarati kao da ste bliski prijatelji. Upotrebljavajte profesionalan ton tijekom razgovora ali nemojte biti kruti i uštogljeni. Pokušajte izbalansirati profesinalizam s jedne strane i dostupnost s druge strane. Budite susretljivi i sve negativno ostavite iza sebe. Ponekad to zna biti teško, ali to vam je posao. Klijenti imaju svojih problema tako da im ne trebaju vaši. Oni “samo” žele da fotografija bude odlična.
NE MIJEŠATI POSAO I ZADOVOLJSTVO
Ponekad kad se fotografiraju neki veseli događaji gdje su svi dobro raspoloženi, tipa noćni život, vjenčanje, party… može vas ponijeti raspoloženje mase da se i sami pridružite zabavi. Medjutim, imajte na umu da koliko god vas netko privukao i koliko god netko koketira sa vama. Koliko god željeli u tom trenutku bilo što sjetite se da ste na poslu. Da sa SVIMA imate profesionalan odnos fotograf – klijent. Bilo da se radi o osobama koje su vas unajmile ili nekog od gostiju. Ako si već ne možete pomoći, neka fotografija bude dobra i ostavite svoju posjetnicu…
NEMOJTE BITI U CENTRU PAŽNJE
Pokušajte uvijek da fotografija uhvatiti neke posebne kadrove, ostajući u pozadini i nenametljivo uspostavljajući kontakt. Ponekad ćete se naći u gužvi i strci ali nikako ne biste trebali biti u centru pažnje. Pokušajte iskoristiti gužvu da fotografija izgleda prirodno bez namještanja. Ako fotografirate model pokušajte najprije osigurati da se model osjeća dobro i opušteno i tek onda zahtijevajte zadane poze. Nemojte nagliti ukoliko niste ograničeni sa kratkim vremenom. U tom slučaju prije samog fotografiranja pokušajte uspostaviti kontakt sa modelom i pripremite ga na zadanu temu fotografija. Silom i nametljivosti se ništa ne postiže… i naravno, ako kojim slučajem fotografirate vjenčanje ili krstitke NIKAD NE NOSITE BIJELU BOJU!
NE NARUŠAVAJTE PRIVATNOST (“fair play” fotografija)
Ponekad su najbolje fotografije one kad se nekoga uhvati „u letu“, nespremnog… ali… Nikada nemojte insistirati na takva fotografija ostane u vašem fotoaparatu. Ukoliko se osobi koju ste uhvatila u kadar ne sviđa fotografija, izbrišite ju. U većini slučajeva kad nekome pokažete i kažete zašto vam treba fotografija, neće vas tražiti da ju izbrišete. Međutim, postoje situacije kada netko iz nekog razloga ne želi biti fotografiran. U tom slučaju budite obzirni i kažite da će fotografija biti izbrisana ili ju odmah izbrišite i poštujete privatnost. Nemojte se skrivati jer ne činite ništa loše, samo radite svoj posao.
Ako fotografirate ljude sa „margina društva“, beskućnike ili one slabog materijalnoga statusa, bolesne i nemoćne… posebno vodite brigu o njihovom statusu i kako ćete se prezentirati. Većini je dovoljno teško i bez vašeg fotografiranja i zato pokušajte dogovoriti neki kompromis. Ovo je jedna posebna tema. To je prvenstveno stav svakog fotografa ponaosob da li će se izaći takva fotografija ili ne.
Ukoliko ste PAPARAZZI ovaj članak vam je za „umrijet od smijeha“ i radite sve obrnuto…
NE EKSPERIMENTIRAJTE KOD PROFESIONALNIH ANGAŽMANA (eksperimentalna fotografija “za po doma”)
Profesionalni fotograf gotovo uvijek ima neke zamisli i ideje kako nešto napraviti bolje i efektnije. Kod profesionalnih angažmana, ako vam baš u tom trenutku padne na pamet neka suluda ideja da biste promijenili način fotografiranja. ODUSTANITE OD TE NAMJERE! Ako vam padne na pamet da biste baš sad isprobali neki novi super sexy objektiv. ODUSTANITE OD TOGA! Ako mislite da bi rasvjeta mogla funkcionirati na drugačiji, ne uobičajen način. ODUSTANITE… Ako ste toliko vremena mogli provesti sa tim postavkama, odradite još jedan posao sa istim.
Za eksperimentiranje uvijek koristite neke svoje osobne projekte. Jedino tada se možete u potpunosti posvetiti promijeni načina fotografiranja. Otkrivati mogućnosti novog super sexy objektiva ili mijenjati uobičajenu rasvjetu. I tada možete „rasti“ kao fotograf, bez stresa i bojazni da li ćete isporučiti najbolje fotografije. Vježbajte i učite na svojim projektima i u svoje „slobodno vrijeme“. Kad ste sa nečim zadovoljni, tek onda to upotrijebite u profesionalnom angažmanu.
NE GUBITE ŽIVCE I STRPLJENJE
Kao profesionalni fotograf biti ćete angažirani za rad sa ljudima. Bilo to vjenčanje, krstitke, rođendan, modna revija, foto editorial, modna kampanja, politička kampanja (campagne)… Fotografiranje u studiju pa čak i mikro ili makro fotografija i fotografiranje životinja. Kod nekih angažmana fotografirati ćete ljude. Kod nekih ljudi koji će vas unajmiti stajat će vam za vratom i pratiti će svaki vaš korak. Nabijati vam nervozu i ponekad biti toliko iracionalni i iritantni da će vam ići na živce. Ljutiti će se na vas bez razloga, možda vas i vrijeđati. U tim trenucima trebate zadržati prisebnost i „spustiti loptu“. Obaviti posao najbolje što možete.
Nervoza ne pomaže nikome i ničemu. Trebate se zauzeti za sebe s jedne strane i popuštati sa druge strane. Biti dobar fotograf nije samo raditi i imati dobre fotografije. To je često i biti dobar psiholog. Čovjek od povjerenja, strpljiv i smiren. Na kraju, ljepota je u očima promatrača. Ako se netko dobro osjećao na snimanju i fotografija će biti ljepša i bolja.
NEMOJTE REĆI NE ZAHTJEVIMA ZA FOTOGRAFIJA
Možda će vaše snimanje biti isplanirano u minutu ili sekundu. Kako to biva sa „zvijezdama“ pogotovo ako na fotografiranje dođe i njihov manager. Vi trebate napraviti “samo” dobru fotku. Tada napravite sve po svom ali nikada ne biste trebali reći ne foto zahtjevima fotografiranoj osobi. Čak i ako mislite ili znate da njihove ideje nisu dobre. Poslušajte i udovoljite zahtjevima. Tako ćete zadovoljiti njihov ego. Btw, i „ne zvijezde“ bez managera imaju ego. Gotovo uvijek će na kraju popustiti i napraviti ono što vi tražite ukoliko je to izvedivo.
Ukoliko ne znate kako nekoga nagovoriti na vašu zamisao, probajte sa onim najednostavnijim: samo da probamo ovako… U principu te fotografije na kraju ispadnu i najbolje, ili te ili one sa samog početka. Uz svaki posao koji radite nemojte odbijati „usputno fotografiranje“ ukoliko imate vremena. Okinite fotografiju, dvije i dajte svoju posjetnicu nek vam se jave, pošaljite im fotografije i napišite koji redak. To je lijepa gesta ali i vama reklama. Možda već sutra vas angažiraju za neko fotografiranje.
Ima “nas” svakakvih
Pred malo pročitao sam još jedan članak profesionalnog fotografa koji piše o tome koliko košta jedna fotografija. Priča počinje sa tim kako ga je jedan bračni par pitao koliko bi ih koštalo fotkanje na pauzi od snimanja. Onako fotka, dvje, snapshot… On im odgovara, uglavnom, da ih neće fotografirati jer im ne može naplatiti fotografije…
Meni je to neshvatljivo, ali OK, svi mi imamo ego i „veličinu samog sebe u svojim očima“. Još neshvatljivije mi je bilo objašnjenje zašto je to učinio… priča se nastavlja, ukratko ispričano, inače je bio poduži tekst…
Dogovarao je neki photo shutting za neku robnu marku. Nije mogao dogovoriti termin krajem ljeta, početkom jeseni nego početkom zime kad je pao snijeg. Mmodel koji je trebao nositi tu kreaciju odustao jer se nije želio smarzavati polugol na snijegu. Onda su našli zamjenu. Niska temperatura ispraznila akumulator za rasvjetu. Smočio se kišobran od rasvjete i sve nekih 100 čuda. Od haljine koja je bila vlažna i ventilatora koji je to sve sušio. I postprodukcija photoshopa od nekoliko dana… Na kraju su odabrali jednu fotografiju koja je pobijedila na natječaju na medjunarodnoj razini…
I na kraju završava pitanjem kako onom bračnom paru naplatiti fotografiju?
Za kraj… važna nije samo fotografija…
Znam da će ovaj članak nekome biti super, nekome OK a netko će naći sto i jednu kritiku. Isto tako i ova priča, nekome je super i podržava takav stav fotografa, netko ne. Ja osobno, recimo, ne odbijam takve zahtjeve i napravim snapshot. Fotka, dvje, dam posjetnicu i ne kompliciram. Ne usporedjujem snapshot u pauzi nekog snimanja sa produkcijom, ali se vodim mišlju da je lijepo nekome izmamiti osmjeh.
Cijeli članak pisan je u dobroj namjeri i mojem načinu razmišljanja. Neki primjeri su iz mog osobnog iskustva dok su neki školski primjeri kojih sam se prisjetio.
I za kraj još nekoliko osnovnih stvarčica uguranih u niti 4 minute…
-1705-